Piotr Chmielowski

Piotr Chmielowski urodził się w Chorzowie. Z wykształcenia jest inżynierem, ukończył Politechnikę Śląską na Wydziale Mechanicznym Technologicznym w Gliwicach.
Od ponad 30 lat biznesowo jest związany z branżą medyczną w Polsce i na świecie. Przeżył na własnej skórze i doświadczył wszystkich przemian ustrojowych polskiej gospodarki - jej patologii, odrodzenia, cywilizowania, czasów przed Unią i w Unii. To trzy dekady ciągłego uczenia się życia i biznesowego funkcjonowania w bardzo dynamicznym, międzynarodowym otoczeniu.
Olbrzymim zamiłowaniem Piotra Chmielowskiego jest polityka. Przy okazji rozwoju Ruchu Palikota postanowił spróbować swoich sił w „wielkiej polityce”. O kulisach, przebiegu i finale tego „politycznego romansu” - jak sam określa ten etap życia - z Januszem Palikotem napisał książkę: „Byłem posłem Palikota”.
Dziś podkreśla, że czas spędzony w Sejmie VII kadencji nie był stracony. Od początku zakładał, że Jego sejmowa przygoda może się skończyć po pierwszej kadencji. Pracował dużo i w wielu grupach, wykorzystując umiejętności, doświadczenie i znajomość języków.
Swobodnie posługuje się czterema obcymi językami - angielskim, niemieckim, czeskim i rosyjskim.
Jako jeden z nielicznych posłów VII kadencji ukończył studia w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zdobyta wiedza dodatkowo poszerzyła horyzonty i sposób postrzegania świata. Został też przeszkolony w zakresie Protokołu dyplomatycznego – dziś jest członkiem rezerwy dyplomatycznej RP.
W 2020 roku, wraz z grupą przyjaciół, którzy podobnie jak on uważali, że Polska pod rządami PiS-u podąża ku upadkowi, zarejestrował partię Nowa Demokracja TAK. Został wybrany na jej pierwszego przewodniczącego.
Prywatnie nie lubi ignorancji, hipokryzji i głupoty.
„Dlaczego popieram Marka Materka?
Bo efektami swojej ciężkiej pracy udowodnił, że mimo młodego wieku jest dobrym i skutecznym politykiem oraz urzędnikiem. To inteligentny, empatyczny człowiek z wizją, mający szerokie horyzonty, otwarty na demokrację i nowoczesność. Jest politykiem, który ma szansę sprostać ciężkim i trudnym wyzwaniom XXI wieku.
Dlaczego dołączyłem do Ruchu?
Ponieważ nawet najlepszy program polityczny świata potrzebuje siły ludzkiej pracy i czasu do zaistnienia w obywatelskiej świadomości.
Rok 2023 jest rokiem wyborów – według wielu obywateli – najważniejszych wyborów od 1990 roku.
Zawsze wysoko ceniłem sobie racjonalną inteligencję, obywatelskie zaangażowanie i zrozumienie procesów kształtujących polską rację bytu. Pan Marek Materek, Prezydent Starachowic, posiada wszystkie te cechy. Dlatego z przyjemnością przystąpiłem do rozmów o przyszłości Polski z liderem Ruchu Marka Materka.
Jest zrozumienie, wola wspólnego działania i analogia programowa. To solidny fundament by budować NOWĄ DEMOKRATYCZNĄ PRZYSZŁOŚĆ! Z pełną determinacją przystępuje do wspólnej pracy dla dobra Polski” - mówi Piotr Chmielowski